На головну > Новини > 6 жовтня - легкоатлетичний крос, присвячений 100-річчю від дня заснування спортового товариства «Україна» - Львів.

05 Жовтень 2011

Львівська обласна організація фізкультурно-спортивного товариства «Україна» спільно з обласним центром фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» 6 жовтня 2011 року проводить змагання з легкоатлетичного кросу, присвячені 100-річчю від дня заснування спортового товариства «Україна» - Львів та Дням українського спортовця на Львівщині.

Участь у змаганнях візьмуть вихованці усіх дитячо-юнацьких спортивних шкіл товариства та збірні команди обласних профспілкових організацій, які змагатимуться на черговому етапі ХХIIСпартакіади Об’єднання профспілок Львівщини. Загалом очікується майже 300 учасників.

Місце проведення – паркова зона стадіону «Україна». Головний суддя змагань – Л.Вільгота. Початок – о 15 годині.

Історична довідка до 100 річчя від дня заснування спортивного товариства «Україна»-Львів

На початку ХХ століття в атмосфері суспільно-політичного піднесення на західноукраїнських землях поруч з товариствами «Просвіта», «Сокіл», «Січ», «Пласт» та ін. надзвичайно важливу місію відіграло спортивне товариство «Україна». Це була перша українська громадська організація, яка у своїй назві вжила слово «Україна».

Біля витоків товариства були Іван Боберський, Степан Гайдучок, Антін Зелений, Гриць Лучаківський, Василь Паліїв, Дмитро Вахнянин, Матвій Яворський. Саме завдяки їх невтомних заходів 22 вересня 1911 було скликано збори студентів вищих шкіл Львова, членів українського спортового кружка, на яких і було проголошено про утворення товариства. 12 листопада були скликані загальні збори за участю перших 43 членів, які обрали керівні органи товариства. Першим головою  товариства став Матвій Яворський. 26 листопада австрійське намісництво заявило, що «не заказує зав’язання товариства студентів вищих шкіл «Україна». На підставі затвердженого статуту «Україна» розпочала свою легендарну історію, яка з перервами тривала до липня 1944 року, а згодом продовжила свій шлях в умовах організованого спортивного життя західної української діаспори. СТ з назвою «Україна» й до сьогодні діють в Канаді та США.

За період свого існування у Львові товариство активно розвивало нові для українського загалу види спорту - футбол, хокей, волейбол, бокс, теніс, фехтування, лижні види спорту й т.ін.; ініціювало проведення загальнокраєвих комплексних змагань на кшталт Олімпійських Ігор – «Запорозьких Ігрищ» та інших цікавих спортивних заходів. Найбільш вагомими були успіхи команд СТ «Україна» у футболі, хокеї, велоспорті, боксі, боротьбі, шахах – що заклало підвалини й створило традицію пріоритетного розвитку цих видів спорту у Львові й до сьогодні.

Серед активних членів товариства, які в різні роки творили спортивну славу Галичини варто назвати імена відомих діячів культури, освіти, спорту, громадсько-політичного життя Західної України першої половини ХХ століття: Федора Черника, Романа Купчинського, Тараса та Петра Франків, Осипа Верхоли, Едварда Жарського, Володимира Кобзяра, Карла Мікльоша, Олександра Скоценя, Омеляна Бучацького, Миколи Скрипія, Миколи Степаняка, братів Трушів та ін.

СТ «Україна»-Львів по праву є гордістю та славою українського спорту, а спортивне гасло уболівальників цього товариства «Україно! темпо» нехай звучить для українських спортсменів на усіх теренах та імпрезах усіх рівнів.

Оксана Вацеба, заступник начальника управління з питань фізичної культури та спорту ЛОДА